Boste rekli, da smo hitri … Da je že junij, mi pa poročamo o nečem, kar se je dogajalo konec aprila. Drži. Minil je cel mesec, ampak želeli smo, da se sklene krog. Da dijakinje opravijo še zadnjo obveznost: predstavijo svojo prakso sošolcem in da se jim slovesno podeli Europass potrdila o opravljeni praksi v tujini. Zato začenjamo s fotografijami s konca in potem skočimo na začetek.
Pa začnimo …
April je bil za 16 dijakinj programa predšolska vzgoja zelo zanimiv mesec. Po intenzivnih pripravah in dveh sestankih (en s starši na daljavo, drug v živo tik pred odhodom), so v soboto, 15. aprila 2023, odpotovale. 6 na Finsko, v drugo največje mesto, Tampere, in 10 na Poljsko, v prestolnico Varšavo.
Jutranji oz. dopoldanski odhod večini ni predstavljal težav. Sicer je bil za “Finke” najprej načrtovan polet z letališča Jožeta Pučnika, a so jih preusmerili na Dunaj in prvi del poti je bil precej podoben za obe skupini – vožnja do Dunaja. »Finke« so letele do Helsinkov in od tam z vlakom do Tampere, »Poljakinje« pa z vlakom vse do Varšave, kamor so prispele v poznih večernih urah.
Obe skupini sta imeli prosto nedeljo, ki sta jo izkoristili za seznanitev z mestom in kulturo države, kjer bodo preživele naslednjih 14 dni.
V ponedeljek sta obe spremljevalni profesorici pospremili dijakinje v vrtce in praksa se je začela.
Razen dveh dijakinj, so vse (tako na Finskem kot na Poljskem) prakso opravljale v zasebnih vrtcih. Vsak dan so pošiljale dnevnik in fotografije koordinatorici, profesorici Metki Krajnc Sevšek, ki je tudi bila spremljevalna profesorica najprej na Poljskem, nato pa še na Finskem. Popoldneve so dijakinje izkoristile za pisanje dnevnika, ki je obvezni del prakse v tujini, nekaj časa pa je ostalo tudi za učenje in samostojno raziskovanje obeh mest.
Vikend je bil namenjen počitku in ogledom. »Finke« so se z vlakom odpeljale do Hämeenlinne, rojstnega mesta pomembnega finskega skladatelja Sibeliusa. Tam se nahaja tudi znamenita vojaška utrdba, ki je danes muzej. »Poljakinje« pa so si pogledale Palačo znanosti in kulture. Običajno jo turisti vidijo le z 32. nadstropja, kjer je mogoče občudovati pogled na Varšavo s ptičje perspektiva, naša dekleta pa so imele voden ogled, kjer so jih popeljali po mnogih prostorih, kjer so se nekoč odvijali pomembni politični sestanki, oziroma jih še danes uporabljajo za različne kulturne dogodke in zasebne zabave.
V nedeljo, so se zamenjali tudi spremljevalni profesorici, ki sta z njimi ostali do zaključka delovne prakse. Profesorico Anjo Mlakar je na Finskem zamenjala profesorica Metka Krajnc Sevšek, njo pa na Poljskem profesorica Danica Centrih.
Še več slikovnega materiala pa najdete tudi na FB strani GCC/predšolska vzgoja v tujini. Vabljeni k všečkanju in spremljanju.