Dijaki, ki so v petek zaključili svoj zadnji delovni dan v Bordeauxu, so večino dneva preživeli v vrtcih. Začenjali so malo po 8.30 in zaključevali okoli 16. ure. Vsak dan so morali zapisati, kaj so počeli v vrtcu, obenem pa so bili v kontaktu s sošolci in spremljali tudi, kaj se dogaja v šoli, da ne bodo ob povratku v prevelikem zaostanku s snovjo. A ostalo jim je tudi nekaj prostega časa za odkrivanje mesta in francoskega načina življenja.
Dobro so izkoristili sredo, ko je vrtec v Bordeauxu zaprt, v Beglesu pa dela le dopoldne. Takole je Pija povzela njihovo raziskovanje:
“Ob sredah imajo francoski vrtci in šole krajši delovni čas ali pa so zaprti. To je odvisno od posameznega mesta in vrtca. Ker tudi naš vrtec ob sredah ne obratuje smo se po zajtrku odpravile na tržnico Marche des Capucins. Tržnica je postavljena pod streho in tam prodajajo različno sadje, zelenjavo, meso, ribe in školjke, polže, sir, rože … Najprej smo si vse ogledale, nato pa smo se odločile, da bomo kupile nekaj sadje izbrale smo mango, dve vrsti pasijonke in mini banane. Sadje smo kasneje poizkusile v hotelu in res je bilo odlično. Na tržnici pa so nas zamikali tudi francoski siri, dva izmed njih sem tudi kupila da ga bom odnesla domov.
Nato smo se dobile še z Maksom, Tajo in Saro in skupaj smo se odpravili do umetniškega središča Bassins des lumieres, kjer sta nas že čakala profesor Šonc in njegova žena. Umetniško središče se nahaja v nekdanji podmorniški bazi, ki so jo med drugo svetovno vojno zgradili Nemci. Sama podmorniška baza je bila slovesno odprta leta 1943 in zaseda kar 45.000 kvadratnih metrov površine z enajstimi bazeni. Kasneje istega leta je bila dodeljena pristanišču Bordeaux in v 22 mesecih obstoja ji je bilo dodeljenih 43 podmornic za izvajanje napadalnih misij v Atlantskem oceanu.
Leta 2020 je mesto Bordeaux upravljanje štirih bazenov prepustilo Culturespacesu. Ta je na tem mestu postavil največji digitalni umetniški center na svetu, ki predstavlja monumentalne poglobljene digitalne razstave, posvečene velikim umetnikom iz zgodovine umetnosti in sodobnega ustvarjanja. Zanimivost tega muzeja je, da se preko projektorjev slike odsevajo v vodi kar res naredi zanimiv efekt.
Mi smo si želeli ogledati razstavi Dali neskončna enigma in Gaudi arhitekt imaginarija, vendar se je danes razstava končala prej tako da smo ji na žalost zamudili. Zato si jo bomo odšli ogledati v petek.
Nato smo odšli v mesto kjer smo se ustavili pri operi. Želeli smo si jo ogledati vendar danes niso izvajali vodenih ogledov zato smo se samo malo slikali ob čudovito okrašeni notranjosti.
Za tem smo odšli v muzej sodobne umetnosti Meca. Ker je ogled hitro minil smo se odločili da si gremo ogledati še muzej iluzij na drugem koncu mesta. Iluzije so nas nadvse navdušile in zabavale. Toko smo naše raziskovanje za danes izmučeni zaključili.”
Zadnji dan prakse se je zaključil malo prej in dijaki so s prof. Šoncem obiskali Bassins des Lumieres in Darwin. Prvega nam je že predstavila Pija, kaj pa je Darwin? To je predel Bordeauxa na desnem bregu, na mestu nekdanje vojašnice. To edinstveno sociološko izkušnjo je težko povzeti, ker je tako večplastna, Darwin pritegne toliko različnih profilov kot inovativni projekti. Med rolkarji in navdušenci nad ulično umetnostjo, podjetniki zelenega gospodarstva, ljubitelji elektro glasbe, zagovorniki biotske raznovrstnosti in celo nedeljskimi zajtrkovalci se najde nekaj za vsakogar.
»Darwin je vaški trg v mestu Bordeaux na desnem bregu. S prihodom sem smo v drugem svetu,« pojasnjuje njegov ustanovitelj Philippe Barre. Darwin je kraj, ki je živ : tam ljudje delajo, pridejo pa tudi na kosilo (seveda ekološko!), na pijačo, sprehod, branje knjig, odkrivanje uličnih umetnin, otroci se lahko prosto zabavajo in celo gojijo živali. tam. Darwin je kraj, kjer se lahko odločimo za drugačno potrošnjo. Bogato, kreativno, alternativno, živahno, dinamično, navdihujoče mesto.” (vir: https://www.bordeaux-tourisme.com/…/darwin-ecosysteme…)
Dijaki so spet koristno izkoristili prosti čas. V pedagogiki temu rečemo informalno izobraževanje oz. priložnostno učenje. Običajno z njim pridobimo več kot v oblikah formalnega izobraževanja.
V soboto pred odhodom so se odpravili še na eno odkrivanje kulturnih in naravnih znamenitosti – z vlakom so se odpeljali v Arcachon, mesto, ki je v 19. st. iz ribiške vasice zraslo v mondeno počitniško mesto za (večinoma) premožne meščane iz Bordeauxa. Približno pol ure vožnje proti jugu se nahajajo največje peščene sipine v Evropi – Dune du Pyla (Velika sipina Pyla).
V času, ko je nastal ta prispevek, so bili dijaki že na poti z beneškega letališča proti Celju …